105
edits
No edit summary |
(building out) |
||
Line 183: | Line 183: | ||
|damas | |damas | ||
|- | |- | ||
| *wiH-ro- ("man") | | *H₂ner- "man, hero" | ||
<nowiki>*</nowiki>wiH-ro- ("man") | |||
|| '''man''' | || '''man''' | ||
|| wer | || wer | ||
|| | || ner, vir | ||
|| viral, virtue, virtuous, | || hero, heroine, heroism | ||
from vir: viral, virtue, virtuous, virtually, virtuoso, werewolf | |||
from "hom" = homage, homicide, hominid, | from "hom" = homage, homicide, hominid, | ||
from "man": command, demand, emanant, manage, mandate, mandatory, manicure, manor, manufacture, permanent, recommend | |||
|| homme | || homme | ||
|| hombre | || hombre | ||
|mann | |mann | ||
|vira | |||
|- | |- | ||
| *h₃rḗǵs (ruler) | | *h₃rḗǵs (ruler) | ||
|| '''king''' | || '''king''' | ||
|| cynig | '''ruler, rich''' | ||
|| reign, rich, rule, | |||
|| | (see peku under Animals for wealth) | ||
|| | || cynig, ric | ||
| | || rex,ndives (wealthy) | ||
|| kingly, regal, regicide, reign, rich, rule | |||
|| roi, riche | |||
|| rey, rico | |||
|reich, konig | |||
|raj, raja | |||
|- | |||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
Line 451: | Line 461: | ||
|| | || | ||
|| | || | ||
|- | |||
|péḱu (livestock) | |||
|'''Property''' | |||
| | |||
|pecu | |||
|pecuniary, | |||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| *wl̥kʷos "wolf" | | *wl̥kʷos "wolf" | ||
Line 487: | Line 505: | ||
|- | |- | ||
|*péḱu "livestock" | |*péḱu "livestock" | ||
|cattle | |'''wealth''' | ||
(as from possessing cattle) | |||
| | | | ||
|pecū | |pecū |