4,814
edits
Line 116: | Line 116: | ||
|- | |- | ||
| | | *wiH-ro- ("man") | ||
|| | || man | ||
|| | || wer | ||
|| | || viri | ||
|| | || viral, virtue, virtuous, irtually, virtuoso, werewolf | ||
|| | |||
|| | from "hom" = homage, homicide, hominid, | ||
|| homme | |||
|| hombre | |||
|mann | |||
|- | |- | ||
| | | *h₃rḗǵs (ruler) | ||
|| | || king | ||
|| | || cynig | ||
|| | || reign, rich, rule, | ||
|| | || | ||
|| | || | ||
|| | || | ||
| | |||
|- | |||
| | |||
|ruler, rich | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| colspan="5 style="text-align: center;" | '''Pronouns''' | | colspan="5 style="text-align: center;" | '''Pronouns''' | ||
Line 405: | Line 418: | ||
|| | || | ||
|| | || | ||
|- | |||
|*péḱu "livestock" | |||
|cattle | |||
| | |||
|pecū | |||
|pecuniary, | |||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
|} | |} |